Šéfkuchař


Domácí pečení bylo vyvoláno zmizením otrub a jodidovaných bochníků z prodeje. Jak se ukázalo, městská pekárna snížila jejich produkci a dodává je pouze do mateřských škol („krvavý režim se nakonec dostal“). Důvodem je nízká poptávka v obchodní síti vzhledem k tomu, že cena tohoto produktu je o 20 procent vyšší než u běžných bochníků.

Kromě toho bylo složení továrního chleba poněkud napjaté - snažím se, kdykoli je to možné, jíst všechno přírodní. Otruby jsou potřeba, jód je nutný (viz Galicie), ať už jsou či nejsou pekárenské termofilní kvasinky škodlivé nebo ne - konečně jsem to nezjistil a nebudu zde agitovat. Jedno však vím jistě - dokonce i před deseti tisíci lety se chléb pečil s kváskem obsahujícím přírodní, přírodní droždí, a to pouze za posledních 50 ... 70 let, a to pomocí kvasinek speciálně vyvinutých pro tento účel. Z návratu k „původu“ to tedy nebude horší.

Nakonec je to pro mě jen zajímavé - koneckonců neexistují dva stejné bochníky, pokaždé, když se objeví něco nového. A nové znalosti a dovednosti, vč.

Takže před 5 lety byl zakoupen značkový pekárenský stroj (HP) - nyní bych si jej z mnoha důvodů nekoupil. Po malých tancích s tamburínem bylo vydáno „věčné“ kynuté těsto a začal proces pečení chleba z pšenično-žitného kvásku. Zastavil jsem se u tohoto receptu, protože je dobrý jak se zelnou polévkou, tak s máslo-sýrovým sendvičem, a to prostě není špatné. Asi 170 chlebů ročně, každý druhý den, kdy a více, když méně. Každá zásuvka váží 1040 ... 1060 gramů.

A teď - vezmeme v úvahu náklady na jeden bochník. Pro zjednodušení výpočtů budou náklady na přísady zaokrouhleny nahoru.

1. Pšeničná mouka pro všeobecné použití (nebo stupeň 1) - 22 rublů / kg x 0,38 kg = 8,36 rublů.

POZNÁMKA_1. Můžete snížit množství pšeničné mouky o 50 ... 100 gramů a místo toho dát stejné množství pohanky \ oves \ celozrnné \ amarant \ slunečnice-dýně-cedr-lněné semeno \ müsli \ vločky \ žitný slad \ ořechy \ cibule-mrkev atd. atd. - ale! Tím se zvýší cena bochníku o 0,5 ... 20 rublů a v tomto článku uvažujeme pouze o jednoduchém pšeničně-žitném chlebu.

2. Oloupaná žitná mouka - 30 rublů / kg x 0,21 kg = 6,3 rublů.

3. Vodní smajlík - 20 rublů \ 1000 litrů x (0,5 litru na chléb + 3 litry na mytí nádobí) = 0,07 rublů.

4. Pšeničné otruby zvážené, vezmu na trh 20 rublů / kg x 0,05 kg = 1 rubl.

POZNÁMKA_2. Nebylo možné koupit jodkasein pro jodizaci, protože se prodává v pytlích po 100 500 bochníků - nebudu tolik jíst / péct. Musím se opřít o mořské plody.

5. Stolní sůl - 10 rublů / kg x 0,01 kg = 0,1 rublů.

6. Cukr - 45 rublů / kg x 0,01 kg = 0,45 rublů.

7. Slunečnicový olej - 80 rublů x 0,015 kg = 1,2 rublů.

8. Mletý koriandr (nemůžete to dát) 100 rublů / kg x 0,0015 = 0,15 rublů.

9. Elektřina. Výkon HP - 550 W. Věříme, že se jedná o výkon topného tělesa, které se během pečení po dobu 1 hodiny 05 minut neustále zapíná / vypíná. Celkově to nebude více než 0,3 kW * za hodinu. Navíc motor během hnětení pracuje celkem 10 minut. Celkem za cyklus pečení, no, ne více než 0,5 kW * hodina x 3,8 rublů \ kW * hodina = 1,9 rublů.

CELKEM: 8,36 + 6,3 + 0,07 + 1 + 0,1 + 0,45 + 1,2 + 0,15 + 1,9 = 19 rublů 53 kopeků. Za kilogram chleba. Hej, Karle!

Spravedlivě by bylo nutné vypočítat:

- mzdové náklady - 5 minut ráno na hnětení startovací kultury a asi 25 minut večer: na položení surovin do CP, příprava směsi na další bochník (obvykle vařím 3 porce na 3 bochníky najednou - dopravní pás, děkuji Fordovi (C)), mytí nádobí - pouze 0 , 5 hodin. Průměrná cena osoby * hodina v naší oblasti je pravděpodobně 125 rublů.Takže bochník mě stojí 62,5 rublů mého neocenitelného času, který jsem mohl strávit na internetu, na burze, v tělocvičně nebo s dětmi;

- odpisy HP - zakoupené před 5 lety za 5500 rublů, současná průměrná cena je 12000 rublů. Za pouhých 5 let bylo upečeno 850 bochníků (ach ano!), 12 000 pro jeden bochník: 850 = 14,12 rublů.

Ani nevím, jestli je nutné do ceny nákladů zahrnout mzdové náklady a odpisy. Když si sami vaříme grilování, neuvažujeme o mzdových nákladech. A cena grilování se nebere v úvahu. Je to pro zábavu. A amatérský rybář, který kupuje sofistikované vybavení, nebude „mlátit“ jejich cenu na úkor úlovku.

Pro informaci: v našem regionálním centru (region Volha) stojí podobné, ale s pekárenskými kvasnicemi, chléb z pekárny je 35 ... 45 rublů / kg, náklady na kváskový chléb ze soukromých pekáren (a již jsou minimálně 3, a to potěší - malý podnik! ) - od 80 rublů / kg.

V každém případě se pekárna zaplatila za 5 let - náklady na kilogram chleba plus amortizace po dobu pěti let: 19,53 rublů + 14,12 rublů = 33,65 rublů - méně než cena chleba v obchodě (od 35 rublů / kg).

A jaký je zápach v domě ...

🔗

Více k tématu:
Stojí za to koupit kamna? Cena chleba
Elektřina spotřebovaná při pečení chleba
Proč pečeme chléb doma?

Všechny recepty

© Mcooker: Nejlepší recepty.

mapa webu

Doporučujeme vám přečíst si:

Výběr a provoz pekáren